WYCIECZKAD DO KRASIEJOWA – POZNAJ SWOICH PRZODKÓW W CYFROWYM PARKU EWOLUCJI

utworzone przez | lut 8, 2015 | Wycieczki | 0 komentarzy

Dnia 5 lutego 2015 uczniowie klas szóstych byli na wycieczce w Krasiejowie – Parku Nauki i Rozrywki. Mogli uczestniczyć w bardzo atrakcyjnych zajęciach, które odbyły się w CYFROWYM PARKU EWOLUCJI. Tam, tzn. w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie  zostali wplątani  w zawiłe losy świata. Ich przygoda zaczęła się 66 milionów lat temu, kiedy to życie  na ziemi zostało niemalże zgładzone. Jednak trwa – jesteśmy tego dowodem.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od hangaru doków kosmicznych, skąd regularnie odchodziły statki transportujące na orbitę wokółziemską. Dzięki tajemnej technologii przeniesiono nas nie tylko w przestrzeni ale także i w czasie. Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy o nas samych. O tym jak staliśmy się ludźmi.

W pierwszym etapie podróży uczestniczyliśmy w zabawach z udziałem wirtualnej rzeczywistości. Gry i animacje to niespodzianki na które mogliśmy liczyć.

W drugim etapie odbyliśmy  pierwszy lotem w Kosmos. Przez wizjery promu zobaczyliśmy oddalający się dok, aż do osiągnięcia orbity wokółziemskiej. Wtedy przenieśliśmy się   w czasie o miliony lat.

Trzeci etap obejmował liczne ekspozycje i wystawy.

Wystawa Świadectwa Ewolucji – dowiedzieliśmy się czym jest ewolucja, obejrzeliśmy niezwykłą galerię małp i małpiatek, a także przodków człowieka. Tematami okien ewolucji były, np.: „Zagłada wielkich dinozaurów”, „Początki dwunożności”, „Pierwsza rodzina”, „Karły”, „Giganci”, „Łowcy mamutów”.

Ekspozycja –„Człowiek z lodowca” – Oetzi – spotkaliśmy się z repliką najstarszej mumii ludzkiej znalezionej na świecie,

Ekspozycja „Rozwój naczyń” – jak rozwijały się najważniejsze sprzęty w naszych gospodarstwach domowych.

Ekspozycja „Rozwój pisma” –jak ludzie w dawnych czasach zapisywali informacje.

Ekspozycja „Grobowiec” –rekonstrukcję grobu książęcego pochodzącego z czasów kultury przeworskiej.

Ekspozycja „Rozwój narzędzi” –jak powstało jedno z najważniejszych narzędzi człowieka – nóż, od tych najbardziej prymitywnych aż do współczesnych.

Ekspozycja „Wszyscy jesteśmy braćmi” – problem pokrewieństwa, zróżnicowania etnicznego oraz etapy zasiedlania kuli ziemskiej.

Na sam  koniec odwiedziliśmy PREHISTORYCZNE OCEANARIUM.  Przenieśliśmy się  w świat podwodnego życia ogromnych gadów, gdzie wielki potwór, już nie wiem, czy megalodon, mozazaur czy tez liopleurodon, chciał nas wszystkich po prostu pożreć! 🙂

Ta interesująca wycieczka w daleką przeszłość została zorganizowana w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Uczniowie mieli zapewniony dojazd, drugie śniadanie, obiad , podwieczorek i upominki w postaci książek o dinozaurach, miniaturek tych zwierząt, kamieni – krzemienia pasiastego. Nie ponieśli żadnych finansowych kosztów.Wycieczka była bardzo ciekawa i bogata w różnorodne atrakcje.

Izabela Kędzierska

Lidia Mańka