WF z Klasą

utworzone przez | lis 21, 2014 | WF z klasą | 0 komentarzy

Szkoła przystąpiła do II Edycji Programu „WF z Klasą”. Za swoje działania w I edycji szkoła otrzymała certyfikat ”WF z Klasą” Jest  to programCentrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.

Ze względu na spadek poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży należy kształtować w uczniach nawyk regularnego uprawiania sportu.  Jeśli lekcje WF-u będą monotonne lub będą wiązały się z nadmiernym stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności ruchowej. Musimy lekcje prowadzić w sposób mądry, ciekawy, interesujący dla wszystkich uczniów, nie tylko tych sprawnych fizycznie. Działania nasze mają przyczynić  się do tego, aby każdy uczeń czerpał przyjemność z zajęć sportowych w szkole. Jest to ważnym zadaniem szkoły.

Udział w programie wiąże się z realizacją określonych zadań, które wykonuje się  terminach podanych przez organizatorów programu.

Zadania, z których szkoła musi się wywiązać uczestnicząc w programie:

1. Zorganizowanie Sportowego Okrągłego Stołu (SOS)- szkolna debata dotyczącą udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole.

2. Przeprowadzenie Lokalnej Akcji Sportowej (LAS). Istotą LAS-u jest włączenie do działań społeczności lokalnej lub innej, zaprzyjaźnionej szkoły. Szkoła może sama   zorganizować sportowe wydarzenie lub aktywnie włączyć się w większą akcję ogólnopolską (np. Polska biega, Polska na rowery).

3. Wybranie zadania do realizacji. Z puli zadań opracowanej przez CEO szkoła wybiera przynajmniej dwa zadania, które dostosowuje do swoich potrzeb i warunków. Zadania mają na celu m.in.:

• poprawę frekwencji na lekcjach WF-u;
  • zainicjowanie zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich chętnych uczniów;
  • zwiększenie aktywności uczniów mniej wysportowanych;
  • zmianę sposobu oceniania (opisowo, z naciskiem na wysiłek i postępy);
  • zachęcenie do zdrowszego jedzenia w szkole;
  • ożywienie sportowe całej gminy;
  • systematyczne mierzenie sprawności z wykorzystaniem internetowego kalkulatora wyników;
  • wykorzystanie nowych technologii na lekcjach WF;
  • wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w prowadzeniu zajęć wychowania fizycznego;
  • sportowe zaktywizowanie rodziców;
  • wprowadzenie ruchu na przerwach i na innych lekcjach;
  • atrakcyjne ćwiczenia dla uczennic (WF z myślą o dziewczynach);
  • ciekawe połączenie WF-u, edukacji zdrowotnej, edukacji dla bezpieczeństwa i przedsiębiorczości.

4. Dokumentacja działań na blogu. Blog szkolny http://blogiceo.nq.pl/psp12kkozle

Szkolny koordynator programu Renata Mańkowska, nauczyciel wspierający Sylwia Fojcik

listopad 2014