Szkoła przystąpiła do II Edycji Programu „WF z Klasą”. Za swoje działania w I edycji szkoła otrzymała certyfikat ”WF z Klasą” Jest to programCentrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.
Ze względu na spadek poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży należy kształtować w uczniach nawyk regularnego uprawiania sportu. Jeśli lekcje WF-u będą monotonne lub będą wiązały się z nadmiernym stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności ruchowej. Musimy lekcje prowadzić w sposób mądry, ciekawy, interesujący dla wszystkich uczniów, nie tylko tych sprawnych fizycznie. Działania nasze mają przyczynić się do tego, aby każdy uczeń czerpał przyjemność z zajęć sportowych w szkole. Jest to ważnym zadaniem szkoły.
Udział w programie wiąże się z realizacją określonych zadań, które wykonuje się terminach podanych przez organizatorów programu.
Zadania, z których szkoła musi się wywiązać uczestnicząc w programie:
1. Zorganizowanie Sportowego Okrągłego Stołu (SOS)- szkolna debata dotyczącą udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole.
2. Przeprowadzenie Lokalnej Akcji Sportowej (LAS). Istotą LAS-u jest włączenie do działań społeczności lokalnej lub innej, zaprzyjaźnionej szkoły. Szkoła może sama zorganizować sportowe wydarzenie lub aktywnie włączyć się w większą akcję ogólnopolską (np. Polska biega, Polska na rowery).
3. Wybranie zadania do realizacji. Z puli zadań opracowanej przez CEO szkoła wybiera przynajmniej dwa zadania, które dostosowuje do swoich potrzeb i warunków. Zadania mają na celu m.in.:
- poprawę frekwencji na lekcjach WF-u;
- zainicjowanie zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich chętnych uczniów;
- zwiększenie aktywności uczniów mniej wysportowanych;
- zmianę sposobu oceniania (opisowo, z naciskiem na wysiłek i postępy);
- zachęcenie do zdrowszego jedzenia w szkole;
- ożywienie sportowe całej gminy;
- systematyczne mierzenie sprawności z wykorzystaniem internetowego kalkulatora wyników;
- wykorzystanie nowych technologii na lekcjach WF;
- wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w prowadzeniu zajęć wychowania fizycznego;
- sportowe zaktywizowanie rodziców;
- wprowadzenie ruchu na przerwach i na innych lekcjach;
- atrakcyjne ćwiczenia dla uczennic (WF z myślą o dziewczynach);
- ciekawe połączenie WF-u, edukacji zdrowotnej, edukacji dla bezpieczeństwa i przedsiębiorczości.
4. Dokumentacja działań na blogu. Blog szkolny http://blogiceo.nq.pl/psp12kkozle
Szkolny koordynator programu Renata Mańkowska, nauczyciel wspierający Sylwia Fojcik