FESTIWAL NAUKI „ZOBACZ- SPRAWDŹ – ZROZUM” W MOSZNEJ – projekt FŚNT

utworzone przez | wrz 24, 2014 | Zrealizowane | 0 komentarzy

20 września grupa uczniów pod opieką p. B.Lipnickiej – Gorzelnik, B. Praciak – Niedzielskiej oraz R. Mańkowskiej uczestniczyła w Festiwalu Nauki „Zobacz – Sprawdź – Zrozum” w Mosznej zorganizowanej w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”. W wycieczce wzięło udział 49 uczniów naszej szkoły z klas 4 – 6. Na początku uczniowie zwiedzili zamek w Mosznej, następnie uczestniczyli w pokazach dydaktycznych w pracowniach eksperymentalno-doświadczalnych Zaczarowanego Świata (Architecturium, Energium, Luceminum, planetarium, Astronomicum).

Uczestnicy wycieczki świetnie bawili się zwłaszcza w pracowni Architecturium, gdzie mieli możliwość wykazania się inwencją twórczą w konstruowaniu wieży z klocków.  Następnie oglądali walki rycerskie i broń, którą posługiwali się rycerze. Po tym wstępie uczniowie brali czynny udział w pokazach eksperymentalnych w trzech blokach: Zimna fizyka z wykorzystaniem ciekłego azotu, Gorąca chemia i Pełna próżnia. Po posiłku i oficjalnym otwarciu pracowni eksperymentalno-doświadczalnej w Zamku Moszna odbyły się występy artystyczne dziecięco-młodzieżowych zespołów tanecznych. Przy dźwiękach muzyki wspólnie z tancerzami na scenie bawili się wszyscy uczestnicy festiwalu. Uczniowie wyposażeni w czapki z elementami fluoroscencyjnymi i latarkami czołówkami, które otrzymali od organizatorów tworzyli niezapomniane widowisko. Jednak najciekawsze wydarzenie pozostawiono na wieczór. Gdy zapadł zmrok odbyły się pokazy hologramów laserowych i sztucznych ogni, które wywarły ogromne wrażenie na małych uczestnikach festiwalu nauki. Około 20.00 gdy zbliżała się godzina odjazdu,  wielu uczestników chętnie pozostałaby jeszcze. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Zadowoleni i pełni nowych doświadczeń powróciliśmy do domów.

wrzesień 2014