ŚWIĘTO SZKOŁY

utworzone przez | maj 23, 2017 | Uroczystości | 0 komentarzy

Konkurs  Pieśni  Patriotycznej  i  Wojskowej

„A przed nimi drzewa salutują…”

Polskie  pieśni patriotyczne i wojskowe  to świadectwo historii. Jednoczyły i umacniały rodziny,  były zawołaniem bojowym, dodawały  sił żołnierzom i powstańcom, rozpalały miłość  do Ojczyzny, dlatego w czasach zaborów i okupacji były zakazane.

Dzisiaj dla wielu z nas są znakomitą lekcją patriotyzmu , odzwierciedlają najlepsze wartości, które – jak nauczał święty  Jan Paweł II – należy strzec, pielęgnować  i przekazywać następnym pokoleniom.

Z okazji Święta Szkoły, które w tym roku obchodziliśmy dnia  22 maja odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej i Wojskowej pt.: „A przed nimi drzewa salutują…”. Miał on na celu upamiętnienie 118 kadetów ( w tym naszego Patrona  – kadeta Zygmunta Kuczyńskiego), którzy brali udział w III powstaniu śląskim, popularyzowanie pieśni patriotycznych i wojskowych z okresu I wojny światowej, a także stworzenie uczniom możliwości szerszej prezentacji swoich talentów.

Na początku uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie złożyli kwiaty przed pomnikiem powstańców.

W konkursie   mogli wziąć  udział wszyscy uczniowie  poprzez reprezentowanie swojej klasy. Wystąpiło 11 oddziałów: 4 a, 4c, 4 d,4 e, 5 a, 5c, 5d, 6a, 6 b, 6 c, 6 d. Każda prezentacja  utworu poprzedzona była  komentarzem prowadzących o okolicznościach powstania wylosowanej wcześniej pieśni.

Komisja konkursu w składzie:

przewodnicząca – dyrektor szkoły Pani  Joanna Hencel, przedstawicielka Rady Rodziców – Pani  Patrycja Naciuk, przedstawicielka  Samorządu Uczniowskiego – Panna Martyna Radiowska   z kl.2 a  i gość specjalny – Pan Włodzimierz  Przybyszewski, ekspert ułańskiej tradycji, ustaliła  werdykt.

I miejsce zajęli uczniowie klas  5 c ( „Ej, dziewczyno ej niebogo”) i 5 d   („O, mój rozmarynie”),

II miejsce – nikt,

III miejsce – uczniowie klasy 4 c („Piechota”) i 6 a  („Marsz Pierwszej Brygady”).

W czasie  burzliwych obrad komisji na scenie wystąpiły solistki: Milena Rudolf (5 c), Zuzanna Urbanik (6 b) i Oliwia Zalewska (6 d), które pięknie umiliły czas oczekiwania na wyniki. Ponadto decyzją  nauczycieli, którzy jako jedyni nie występowali, nagrodę publiczności  otrzymali  uczniowie klasy 5 c.

Na zakończenie uroczystości wystąpili   zdobywcy pierwszego miejsca.

Nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, zostaną wręczone laureatom  podczas obchodów Dnia Dziecka.

Serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji i przebiegu uroczystości:

w/w komisji konkursu, nauczycielom i rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniach uczniom, p. Patrycji Kolasie  i p. Marzenie Listowskiej za współpracę przy scenografii i jej realizację, p. Renacie Mańkowskiej i p. Mariuszowi Podgórskiemu za nagłośnienie, P. Marcie Podgórskiej za zdjęcia, operatorowi Marcelowi Kucyperze ( 6 c) za realizację filmu, w/w solistkom, uczniom klas 6a i 6 b za pomoc w pracach technicznych, a przede wszystkim  aktorowi teatru „Dwunastki” – Oskarowi Woźniakowi (2 a) za wspaniałe współprowadzenie konkursu.

Lidia Mańka

maj 2017