Wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie.

utworzone przez | gru 1, 2015 | Wycieczki | 0 komentarzy

W listopadową środę, uczniowie klasy 3a, 3b i 3c wraz z wychowawcami p. Bożena Mościcką-Motyka, p. Moniką Polak, p. Dorotą Chryczyk i p. IzabeląKędzierską, wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Wycieczka ta, okazała się nie tylko bardzo ciekawą lekcją z zakresu tematyki „od ziarenka do bochenka”, ale również pełną atrakcji związanych ze zwiedzaniem muzeum. Dowiedzieliśmy się, że muzeum powstało z szacunku dla historii, a zgromadzone tu  eksponaty zbierane były przez wiele lat i pokazują wszystko co służyło kiedyś do wytwarzania chleba. Podczas zwiedzania z panią przewodnik mogliśmy poznać i dotykać sprzęty dawnej kuchni, związane z piekarstwem i cukiernictwem.

Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy pouczającej prelekcji Pana Piotra Mankiewicza o szacunku do chleba oraz obejrzeliśmy film pt. „Chleb”, dzięki któremu poznaliśmy historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz sam proces produkcji pieczywa.

Duże wrażenie zrobiła na dzieciach wizyta w dawnej klasie szkolnej, gdzie poznały zwyczaje panujących przed laty w szkołach, dawne podręczniki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje i przybory. Próby pisania rysikiem na tabliczkach kamiennych okazały się wcale nie takie łatwe.

Największą jednak atrakcją była lekcja wyrobu własnych plecionek, które pod koniec wycieczki mogliśmy skonsumować lub zabrać do domu. Było wspaniale!

Bożena Mościcka-Motyka

grudzień 2015