utworzone przez | lis 12, 2012 | Uroczystości | 0 komentarzy

Święto 11-go listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, to symbol wiary i zwycięstwa.

Dnia 9. listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy IVa przedstawili krótką historię związaną z tym świętem. Można było usłyszeć wiersze Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i innych poetów. Przemawiał sam Józef Piłsudski, który „dla zdrajców był bezwzględny”. Naród polski (kl. IVa) modlił się o niepodległość,

całość i wolność naszej Ojczyzny. Żołnierz żegnał się z dziewczyną idąc „za kraj walczyć wśród rodaków koła”. Inny żołnierz płakał, czytając słowa skreślone rączką córeczki. Uczniowie klasy IVa i IVd przywracali pamięć „o tych , których nie ma” klasycznym już utworem Krzysztofa Klenczona „Biały krzyż”. Natomiast chór szkolny uświetnił całość pieśniami patriotycznymi. Były to: „Rota”, „My, pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”. W końcowej części akademii wszyscy śpiewali znany refren: „ Żeby Polska była Polską”.

„I taka będzie, jaką ją stworzymy, wysiłkiem woli, pracą rąk i dusz”.

Przed akademią odbyło się również uroczyste ślubowanie reprezentantów Samorządu Uczniowskiego, którzy w imieniu całej społeczności szkolnej zobowiązali się do:
godnego reprezentowania szkoły na co dzień, wzbogacania jej tradycji, zachowania wzajemnego szacunku wobec siebie, nauczycieli i pracowników szkoły.

Uwieńczeniem uroczystej akademii było złożenie przez delegację Samorządu Uczniowskiego wiązanki kwiatów przewiązanej biało-czerwoną wstęgą oraz zapalenie zniczy przy pomniku kadetów walczących w III Powstaniu Śląskim.

Realizacja:

scenariusz i reżyseria – Lidia Mańka

chór szkolny – Małgorzata Kopiec

nagłośnienie – Renata Mańkowskascenografia – Justyna Bugiel, Joanna Święch

przygotowanie sali – Renata Mańkowska, Sylwia Fojcik, Bożena Wolny i uczniowie

słowo wstępne – Grażyna Brela

słowo końcowe – wicedyrektor szkoły Maria Kalbrun

Samorząd Uczniowski – Małgorzata Kluz

Poczet Sztandarowy, werbliści – Alicja Rajtar

tekst na stronę szkoły – Lidia Mańka, Małgorzata Kluz

zdjęcia – Swietłana Dbaj

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości również w naszym mieście odbyło się wiele uroczystości. Jedną z nich była msza święta za ojczyznę odprawiona w kozielskim kościele,  a następnie uroczysty przemarsz pod tablicę pamiątkową przy kozielskim gimnazjum, gdzie składano wiązanki kwiatów. W obchodach tych wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły.

listopad 2012