We wtorek 14 marca 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby Pi. Uczniowie poznali genezę i metody wyznaczania tej najsłynniejszej z niewymiernych. Odbył się również konkurs dla uczniów klas 7 i 8 „Znam liczbę pi”, którego zwyciężczyni, Nicole Sietczyńska z klasy 8 b, popisała się imponującą znajomością aż 109 kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.
Od 1988 roku 14 marca obchodzone jest święto liczby pi. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby pi. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Obecnie w obchody włączają się pasjonaci matematyki z różnych zakątków świata. Pi jest to pierwsza litera greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód. Zgodnie z matematyczną definicją – liczba π to stosunek obwodu koła do jego średnicy.
Ludolph van Ceulen, XVI-wieczny holenderski matematyk od nazwiska którego pochodzi najbardziej poetycka nazwa pi, czyli Ludolfina, policzył ją do 35 miejsca po przecinku. Na nagrobku van Ceulena została wyryta właśnie liczba pi. W XXI wieku jego obliczenia poprawiły superkomputery Google’a wyliczając pi do 3,14 miliarda miejsc po przecinku.
W wielu amerykańskich szkołach i na uczelniach tego dnia podawany jest specjalny, okrągły placek z narysowanym znakiem pi. To swoista gra słów, bo po angielsku pi i słowo „pie” (placek) wymawia się tak samo. Patronami Międzynarodowego Dnia Liczby Pi są sławni naukowcy: genialny fizyk Albert Einstein i wybitny matematyk Wacław Sierpiński, którzy urodzili się właśnie 14 marca.