PROJEKT ”MAŁE MIASTO Kędzierzyn-Koźle” 13.09.2021 – 17.09.2021

utworzone przez | wrz 15, 2021 | W trakcie realizacji, WAŻNE

16 uczniów klas 5 i 6 naszej szkoły w dniach 13 – 17. 09. 2021r. bierze udział w projekcie „Małe Miasto Kędzierzyn – Koźle”, którego organizatorem jest Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki.

Realizacja projektu odbywa się w Domu Kultury w Koźlu.

Uczestnicy Projektu w 5-osobowych grupach pod opieką wolontariuszy biorą udział w zajęciach z Przedsiębiorcami. W trakcie jednego dnia uczestnicy spotykają się z max. czterema Przedsiębiorcami, którzy zapoznają uczestników z tajnikami swojej profesji. Działalność przedsiębiorców w ramach realizacji projektu ma na celu zapoznanie uczestników z jedną z najważniejszych zasad ekonomii, mówiącą o tym, że praca jest nierozłącznym elementem życia, a jej wykonywanie wiąże się z uzyskaniem ekwiwalentu poświęconego czasu i doświadczenia w postaci wynagrodzenia.

Na zakończenie każdego spotkania Przedsiębiorca wypłaca uczestnikom 13 Koziołków (waluta Małego Miasta Kędzierzyn-Koźle) . W sumie dziennie dzieci mogą „zarobić” max. 52 Koziołków. Na koniec dnia dzieci odprowadzają obowiązkowy „podatek” do Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego w wysokości 3 Koziołków, resztę wpłacają do banku z oprocentowaną 10% lokatą.

W przerwach między zajęciami dzieci mogą także wydawać pieniądze w Sklepach Kusicielach kupując słodkości i drobiazgi.

Za obieg środka płatniczego na terenie MM Kędzierzyn-Koźle odpowiada oraz zarządza obrotem waluty –Fundacja BGK.

Na zakończenie Projektu, ostatniego dnia, całość zarobionych pieniędzy zostaje Uczestnikom wypłacona przez Małomiasteczkowy Bank i dokonują oni zakupów w Sklepie Marzeń za całą zaoszczędzoną kwotę.

W piątek 17 września 2021 r. ogólna kwota odprowadzonego przez uczestników podatku przekazana zostanie w formie czeku na ręce Prezydent Kędzierzyn-Koźle w celu realizacji projektu inwestycyjnego, który wybierze Małomiasteczkowa Rada Miasta.

A oto co o projekcie mówią jego uczestnicy – uczniowie naszej szkoły:

Małgosia Suchy z klasy 5c – ” Uważam, że bardzo dobrze spędziłam czas. Najbardziej podobał mi się zawód biologa, strażaka, producenta zabawek i kucharza. Na spotkaniu z biologiem łapaliśmy owady i oglądaliśmy je przez mikroskop. Strażacy przygotowali dla nas specjalny tor przeszkód, z producentem zabawek drukowaliśmy imiona na drukarkach 3D, a na zajęciach z kucharzem robiliśmy prawdziwą włoską pizzę. W ostatni dzień projektu mogliśmy wydać zarobione Koziołki w „Sklepie Marzeń”. Ja kupiłam LEGO friends, fiolget toysa dla siostry i długopisy.

Fotogalerię i relację z realizacji projektu można również obejrzeć na stronie: https://kk24.pl/pracuja-zarabiaja-wydaja-pieniadze-i-placa-podatki-mimo-ze-wciaz-sa-dziecmi-ruszyl-niezwykly-swiat-male-miasto-kedzierzyn-kozle/

wrzesień 2021