Komunikat – Przekroczenie stężenia pyłu P10

utworzone przez | sty 10, 2017 | Dla Rodziców | 0 komentarzy

Na podstawie informacji uzyskanych z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuję:

Komunikat 1/PI/2017 o przekroczeniu poziomu informowania społeczeństwa
o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego
dla pyłu zawieszonego PM10

ALARM I STOPNIA

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu informuje, że w dniu 08.01.2017 r., na terenie strefy opolskiej województwa opolskiego, stwierdzono przekroczenie poziomu informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10.

Na stacji monitoringu jakości powietrza zlokalizowanej w Zdzieszowicach przy ul. Piastów (OpZdziePiast), zarejestrowano następujące 24-godzinne stężenie pyłu zawieszonego PM10:

– Zdzieszowice – 222 µg/m3

Ze względu na wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10 rejestrowane na stacjach monitoringu jakości powietrza WIOŚ w Opolu oraz niekorzystne warunki meteorologiczne, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego ustanowionego dla tego zanieczyszczenia. Biorąc pod uwagę dotychczas uzyskane wyniki pyłu zawieszonego PM10, a także prognozy meteorologiczne, przewiduje się utrzymanie podobnych warunków przez najbliższe 24 godziny.

Przekroczenie poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (tj. 200 µg/m3) może się wiązać z ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych, głównie w przypadku osób z niewydolnością układu oddechowego oraz układu krążenia, a w szczególności w przypadku dzieci i osób starszych.

W związku z powyższym komunikatem zaleca się podjęcie następujących działań krótkoterminowych:

a)      Informowanie dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków o koniczności ograniczenia długotrwałego przebywania dzieci na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na stężeni pyłu zawieszonego PM 10,

b)      Informowanie mieszkańców o konieczności ograniczenia przebywania na otwartej przestrzeni w czasie występowania wysokich stężeń podczas uprawiania sportu, czynności zawodowych zwiększających narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM 10,

c)      Informowanie dyrektorów, kierowników zakładów opieki zdrowotnej o możliwości wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia stężeń alarmowych zanieczyszczeń.

Przyczyną złej jakości powietrza jest przede wszystkim emisja zanieczyszczeń z indywidualnych gospodarstw domowych (spalanie w wielu gospodarstwach domowych złej jakości paliw oraz odpadów), przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych

Wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zwiększa ilość przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płucnej, astmy oskrzelowej i innych schorzeń.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

–        dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia,

–        osoby starsze i w podeszłym wieku,

–        osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego,

–        osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego,

–        osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń,

–        osoby palące papierosy i bierni palacze.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności to:

• unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu;
  • osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, powinny ograniczyć przebywanie na powietrzu.

Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwa opolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.opole.pios.gov.pl), w zakładce: Jakość powietrza atmosferycznego/Bieżące wyniki pomiarów.

Zbigniew Kulej

podinspektor WZK UM K-Koźle