Szanowni Państwo,
„Małe wielkie historie” to tytuł ogólnoświatowej zbiórki pamiątek historycznych dla Muzeum Historii Polski w Warszawie. Akcja rozpoczęła się 14 maja 2016 roku podczas Europejskiej Nocy Muzeów i zakończy się w Święto Niepodległości – 11 listopada.
Celem zbiórki jest pozyskanie nowych muzealiów do Muzeum Historii Polski. Czekamy na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Zainteresowani jesteśmy również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.
W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej społecznej akcji – poprzez zamieszczenie informacji o zbiórce na tablicy ogłoszeń, stronach internetowych, mediach społecznościowych, czy rozesłaniu dalej tej informacji do zaprzyjaźnionych osób oraz poinformowaniu uczniów i rodziców o takiej akcji. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli osobiście Państwo włączą się do naszej zbiórki i przekażą nam własne, osobiste i rodzinne historie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy stworzyć bogatą kolekcję – prezentującą historię całego kraju na przestrzeni wieków.
Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.
Do tej pory w ramach akcji do Muzeum Historii Polski trafiło łącznie blisko 1500 obiektów. Wśród otrzymanych pamiątek znalazły się między innymi XIX-wieczna szafka pod lustro ze skrytką, w której przechowywano dokumenty Państwa Podziemnego w trakcie II wojny światowej, cylinder z 1900 roku, albumy ze zdjęciami rodzinnymi oraz zbiory fotografii dokumentujące różne wydarzenia polityczne w Polsce w latach 80.
Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: +48 (22) 211 90 29, +48 (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl | www.muzhp.pl.
załączniki:
_______________
Wojciech Paduch
Dział Promocji
Muzeum Historii Polski
ul. Mokotowska 33/35 | 00-560 Warszawa
e-mail: wojciech.paduch@muzhp.pl | www.muzhp.pl