Wizyta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt oraz spotkanie z okazji Światowego Dnia Zwierząt

utworzone przez | lis 4, 2015 | Rozmaitości szkolne | 0 komentarzy

W piątek uczniowie klasy 3a z wychowawcą Bożeną Mościcką-Motyka oraz paniami Fortunatą Finger i Natalią Hoszowską udali się z wizytą doSchroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie – Koźlu. Wiadomo, że miesiąc październik okrzyknięto miesiącem szczególnie przyjaznym zwierzętom i jest to dobra okazja, żeby w tym okresie odwdzięczyć się swojemu pupilowi za dostarczanie tylu radości i szczęścia w ciągu całego roku.

Jednak nie można też zapominać o osamotnionych zwierzakach, które ten czas spędzą w schronisku. W związku z tym dzieciaki przygotowały się na ten wyjazd odpowiednio wcześnie.

W pierwszym tygodniu października uczestniczyliśmy w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Zwierząt w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przeprowadzonym przez panią Agnieszkę Kapicę -pracownika schroniska dla zwierząt i sekretarza Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz panią Zenonę Kordyaczny, która jest prezesem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w K-Koźlu, jak również działaczką na rzecz kędzierzyńskiego schroniska.

Trzy tygodnie przed wycieczką do schroniska zorganizowaliśmy w szkole zbiórkę, której celem było zebranie darów dla schroniska. Zebraliśmy dużo karmy dla psów, miski na jedzenie dla podopiecznych schroniska, a także koce dla zwierząt szpitalnych.

Podczas wycieczki przekazaliśmy zebrane rzeczy dla piesków a pracownica  schroniska oprowadziła nas po obiekcie. Poznaliśmy jak funkcjonuje schronisko, zobaczyliśmy jak wyglądają pomieszczenia dla psów, jakich zabiegów dokonuje się w części szpitalnej. Dzieci  z zainteresowaniem przyglądały się wszystkim pieskom, które, jak dowiedzieliśmy się, zostały przywiezione z interwencji, bądź zostały po prostu podrzucone. Szokującym było to, że niestety niektóre trafiają do schroniska okaleczone i zaniedbane.

Ostatnim etapem było przeprowadzenie przez dzieci wywiadu z pracownikiem schroniska,  do którego wcześniej przygotowały pytania. Z wywiadu dowiedzieliśmy się, że kędzierzyńskie schronisko działa już 18 lat i obecnie przebywa w nim ok. 60 psów i 7 kotów. Pracownikom pomagają też wolontariusze i można nim zostać po ukończeniu 16 lat. Dzieci postanowiły, że będą częściej pomagać zwierzętom ze schroniska, które mają  w sobie dużo miłości, gotowej oddać właścicielowi.

Dzięki tej wycieczce zrozumieliśmy, że opieka nad zwierzętami to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Apelujemy też do wszystkich – KOCHAJCIE swoich pupilów i POMAGAJCIE bezdomnym zwierzakom, bo naprawdę warto!

Bożena Mościcka-Motyka

listopad 2015