W sobotę, dn. 21.03.br. członkowie koła mozaiki artystycznej uczestniczyli w warsztatach kroszonkarskich zorganizowanych przez Muzeum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej. Zajęcia prowadziły panie Sabina Reszka, Katarzyna Pańczyszyn i Agata Drzewiecka. Największym powodzeniem cieszyła się metoda quilingu – naklejanie zwiniętych kolorowych paseczków papieru na styropianowe jajka.
Można było też malować wzory rozgrzanym woskiem i potem farbować, a także drapać zafarbowane wcześniej jajka. Doświadczona w tej ostatniej dziedzine pani Sabina Reszka powiedziała, że wykonanie wzorów na jaju strusim zajęło jej 4 godziny. (patrz zdjęcie).
Warto przypomnieć, że jajko w wielu kulturach jest symbolem odradzającego się życia. Już w starożytności było dekorowane, np. w starożytnym Egipcie skarabeuszami z dwoma postaciami ludzkimi, w Sudanie umieszczano na nim cytaty z Koranu, w Chinach jajko zdobiły misterne miniatury kwiatów wiśni, chryzantem, ptaków.
Na ziemiach poskich najstarsze pisanki odkryto na opolskiej wyspie Ostrówek. Były na nich wzory rysowane roztopionym woskiem, pochodziły z końca X wieku. Mamy zatem na Opolszczyźnie ponad tysiącletnią tradycję zdobienia jajek.
Lidia Mańka