ZŁOTE ZASADY DLA DZIECI

utworzone przez | mar 9, 2015 | KOŁA ZAINTERESOWAŃ | 0 komentarzy

BEZPIECZEŃSTWO

• Korzystaj z oprogramowania antywirusowego oraz filtru antyspamowego zainstalowanego w Twoim komputerze – zawsze serfuj po sieci, korzystając                   z zabezpieczonego komputera!
  • Jeśli Twój komputer zaczyna zachowywać się w dziwny sposób, może to oznaczać, że został zainfekowany wirusem. Skontaktuj się wówczas natychmiast ze specjalistą.
  • Otwieraj i odpowiadaj na e-maile, tylko od osób, które dobrze znasz.
  • Skanuj załączniki e-maili przed ich otwarciem.
  • Upewnij się, że nikt nie ma dostępu do Twoich e-maili, a tym bardziej nie udostępniaj ich w Internecie.
  • Uważaj na spam wysyłany esemesami: numer Twojego telefonu komórkowego podawaj jedynie osobom, które dobrze znasz.

SERFOWANIE PO SIECI

1. Weryfikuj informacje, które znajdziesz w sieci.
  2. Bądź uważny, przeglądając nowe strony internetowe i pliki.
  3. Poinformuj rodziców, jeśli natrafisz na treści, które sprawią, że będziesz czuł się nieswojo; poproś ich, aby zgłosili je do Dyżurnetu www.dyżurnet.pl

KOMUNIKOWANIE SIĘ

-tworzenie profilu

-zdjęcia i kamery

-kontakty z nieznajomymi

-netykieta

1. Bądź odpowiedzialny on-line – anonimowość w sieci jest tylko pozorna.
  2. Korzystaj z czatów i komunikatorów przeznaczonych dla młodych ludzi, najlepiej takich, które są moderowane.
  3. Naucz się, w jaki sposób możesz odrzucić lub zablokować niechciane kontakty.
  4. Naucz się, jak nie dodawać/usuwać nieznajomych ze swojej listy kontaktów.
  5. Nie umawiaj na spotkania z nieznajomymi, nawet jeśli stali się oni Twoimi „internetowymi przyjaciółmi”. Zawsze powiedz o tym swoim rodzicom. Lepiej jest być bezpiecznym niż ŻAŁOWAĆ.
  6. Rozłącz się z Internetem, jeśli już z niego nie korzystasz.

7. Używaj kamery internetowej tylko do kontaktu ze znanymi Ci osobami. Wyłącz ją, jeśli już z niej nie korzystasz.

CYBERPRZEMOC

Jak radzić sobie z osobami, które nas prześladują:

1. Ignoruj je. Nie zwracaj na nie uwagi, bo to właśnie próbują uzyskać!
  2. Nie zastawiaj się, dlaczego zachowują się tak, jak się zachowują. To nie Ty wywołujesz ich złe zachowanie.
  3. Poinformuj dorosłego, któremu ufasz, o problemach.

Jak radzić sobie z osobami, które nas prześladują w sieci?

1. Chroń swoją prywatność. Przejdź do strony www.sieciaki.pl, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
  2. Nie odpowiadaj na zaczepki osób prześladujących Cię w Internecie.
  3. Zachowaj wiadomości zawierające treści dotyczące prześladowania w sieci jako dowód.
  4. Poinformuj dorosłego, któremu ufasz, o sytuacji.

ROZRYWKA I POBIERANIE PLIKÓW Z SIECI

1. Pamiętaj, że pobieranie muzyki i filmów z Internetu jest zazwyczaj nielegalne, chyba że korzystasz z legalnej strony internetowej.
  2. Bądź nieufny, jeśli coś brzmi ZBYT PIĘKNIE, aby było prawdziwe.
  3. Ochrona komputera powinna być zawsze włączona – zawsze korzystaj z aktualnych wersji oprogramowania antywirusowego, nawet jeśli pobierasz pliki legalne.
  4. Kiedy pobierasz pliki z Internetu, zapisz plik, przeskanuj i dopiero go otwórz.
  5. Nie pobieraj z Internetu gier z nieznanych stron internetowych i zawsze sprawdzaj czy plik nie zawiera wirusów.
  6. Chroń swoją prywatność, kiedy tworzysz profil, kiedy jesteś na czacie lub grywasz                  w gry.
  7. Wypełniaj formularze on-line zawierające pytania dotyczące Twoich danych osobowych tylko wtedy, gdy masz do takiej strony pełne zaufanie.
  8. Jeśli wydaje Cię, że przypadkowo coś zamówiłeś w sieci, poinformuj swoich rodziców – każdy przecież popełnia błędy.
  9. Zamykaj pojawiające się okienka, klikając na czerwony X w prawym górnym rogu. Nigdy nie klikaj w te okienka!

PRZYDATNE LINKI:

BEZPŁATNY NUMER  0 800 100 100

W internecie znajdują się pliki z muzyką, które można pobrać za darmo. Istnieją przykłady stron internetowych, gdzie muzycy prezentują fanom, fragmenty swojej pracy oraz gdzie zainteresowani mogą uzyskać informacje na temat koncerów czy albumów, które są aktualnie promowane. Przykładem takiej strony może być; www.zpav.pl

Żródło:

1. http://www.upc.pl/pdf/insafe_dla_rodzicow.pdf