BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W INTERNECIE!

utworzone przez | mar 9, 2015 | Dla Rodziców | 0 komentarzy

„Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska, co szóste dziecko w wieku od 10 do 15 lat przegląda strony internetowe zabronione przez rodziców. Trzy czwarte z nich trafiło na te strony przypadkiem. W 22% przypadków serwisy te zawierały treści pornograficzne. Spośród tysiąca rodziców uczestniczących w badaniu aż 93% uważa, że to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo korzystania z Internetu przez ich pociechy.”

  1. OCHRONA KOMPUTERA – upewnijcie się, że wasz komputer jest chroniony przez firewall oraz oprogramowanie antywirusowe i anty-spyware`owe. Postarajcie się, aby oprogramowanie było na bieżąco uaktualniane. Sprawdźcie, czy Wasz dostawca usług internetowych oferuje oprogramowanie antywirusowe i anty-spyware`owe z którego moglibyście skorzystać.
  2. SPAM – korzystajcie z filtru spamu, który zainstalowany jest w programie obsługującym pocztę e-mailową i nie udostępniajcie swojego adresu w sieci. Unikajcie e-maili od nieznajomych i skanujcie wszystkie załączniki zanim je otworzycie.
  3. KONTROLA RODZICIELSKA – upewnijcie się, że ustawione zostały funkcje kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym,  przeglądarce internetowej, wyszukiwarce  i programie obsługującym pocztę e-mailową. Stwórzcie oddzielne konta użytkowników dla dzieci. Upewnijcie się, że zabezpieczenia chroniące Waszą prywatność są ustawione  na najwyższym poziomie (można je znaleźć w „opcjach” w pasku narzędzi w przeglądarce internetowej).
  4. KONSOLE DO GIER

Pamiętaj, że Twoje dziecko może połączyć się z Internetem poprzez konsolę do gier. Za ich pomocą może porozumiewać się z innymi użytkownikami. Ta komunikacja zwykle nie jest filtrowana przez narzędzia kontroli rodzicielskiej.

  1. URZĄDZENIA MOBILNE

Wiele urządzeń mobilnych nie jest przystosowanych do dzieci bądź nie odpowiada celom kontroli rodzicielskiej. Opcje kontroli zdalnej pozwalają rodzicom na kontrolowanie bez wiedzy dziecka, z kolei inne umożliwiają taką kontrolę wyłącznie na telefonie dziecka. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, powinieneś porozmawiać z dzieckiem o filtrowaniu treści, kontroli i raportach. Nigdy nie instaluj kontroli rodzicielskiej w tajemnicy.

W przypadku urządzeń mobilnych większość aplikacji zawiera przeglądarki, które zastępują domyślą przeglądarkę zainstalowaną w telefonie. Często jednak można „obejść” kontrolę rodzicielską poprzez zainstalowanie innej przeglądarki. Wiele aplikacji umożliwia dostęp o Internetu i pominięcie kontroli rodzicielskiej. Z tego powodu warto sprawdzać, jakie aplikacje dziecko instaluje w telefonie.

 

  1. DODATKOWE OPROGRAMOWANIE FILTRUJĄCE – oprogramowanie takie pozwala chronić osoby niepełnoletnie przed nieodpowiednimi dla nich stronami internetowymi. Filtry takie mogą być ustawione bardzo restrykcyjnie, jednak należy pamiętać, że bystre dziecko jest w stanie wyłączyć dany filtr. Dlatego  będziecie mogli dowiedzieć się o tym,  co Wasze dziecko robiło w sieci pod nieobecność rodziców, tylko wtedy gdy sami nauczycie się korzystać z komputer  i oprogramowania.
  2. KORZYSTAJ RAZEM Z DZIECKIEM Z INTERNETU – wspólne korzystanie stanowi doskonały pretekst do nawiązania rozmowy i dodatkowo zwiększenia zaufania do rodzica. Niech wspólna nauka będzie Waszym wspólnym zadaniem.
  3. ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM – zachęcaj dziecko do zgłaszania tego, co  je zaniepokoi w czasie korzystania z Internetu.

 

PRZYDATNE LINKI:

http://www.safeinternet.pl – strona przeznaczona do uzupełnienia wiedzy na temat ryzyka jakie niesie korzystanie z sieci oraz jak możecie ochronić przed nim siebie i dziecko.

http://www.dyzurnet.pl – Gdybyście w czasie przeglądania stron napotkali treści, które mogą być niezgodne z prawem, możecie to zgłosić właśnie pod tym adresem.

http://www.sip-bench.eu – Strona jest również w języku polskim po wybraniu odpowiedniej opcji. Strona powstała przy udziale Komisji Europejskiej. Można znaleźć listę programów do kontroli rodzicielskiej służące do ochrony dzieci w wieku od 6 do 16 lat przed szkodliwym wpływem różnego rodzaju aplikacji internetowych.

http://dzieckowsieci.fdn.pl

 

źródła:

  1. http://sipbench.eu/index.cfm/secid.15/secid2.16
  2. http://www.komputerswiat.pl/nowosci/
  3. „Elementarz dla rodziców – Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie!”

Archiwa

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

licznik odwiedzin

2561751
Total Visitors
Skip to content