„Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska, co szóste dziecko w wieku od 10 do 15 lat przegląda strony internetowe zabronione przez rodziców. Trzy czwarte z nich trafiło na te strony przypadkiem. W 22% przypadków serwisy te zawierały treści pornograficzne. Spośród tysiąca rodziców uczestniczących w badaniu aż 93% uważa, że to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo korzystania z Internetu przez ich pociechy.”
- OCHRONA KOMPUTERA – upewnijcie się, że wasz komputer jest chroniony przez firewall oraz oprogramowanie antywirusowe i anty-spyware`owe. Postarajcie się, aby oprogramowanie było na bieżąco uaktualniane. Sprawdźcie, czy Wasz dostawca usług internetowych oferuje oprogramowanie antywirusowe i anty-spyware`owe z którego moglibyście skorzystać.
- SPAM – korzystajcie z filtru spamu, który zainstalowany jest w programie obsługującym pocztę e-mailową i nie udostępniajcie swojego adresu w sieci. Unikajcie e-maili od nieznajomych i skanujcie wszystkie załączniki zanim je otworzycie.
- KONTROLA RODZICIELSKA – upewnijcie się, że ustawione zostały funkcje kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym, przeglądarce internetowej, wyszukiwarce i programie obsługującym pocztę e-mailową. Stwórzcie oddzielne konta użytkowników dla dzieci. Upewnijcie się, że zabezpieczenia chroniące Waszą prywatność są ustawione na najwyższym poziomie (można je znaleźć w „opcjach” w pasku narzędzi w przeglądarce internetowej).
- KONSOLE DO GIER
Pamiętaj, że Twoje dziecko może połączyć się z Internetem poprzez konsolę do gier. Za ich pomocą może porozumiewać się z innymi użytkownikami. Ta komunikacja zwykle nie jest filtrowana przez narzędzia kontroli rodzicielskiej.
- URZĄDZENIA MOBILNE
Wiele urządzeń mobilnych nie jest przystosowanych do dzieci bądź nie odpowiada celom kontroli rodzicielskiej. Opcje kontroli zdalnej pozwalają rodzicom na kontrolowanie bez wiedzy dziecka, z kolei inne umożliwiają taką kontrolę wyłącznie na telefonie dziecka. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, powinieneś porozmawiać z dzieckiem o filtrowaniu treści, kontroli i raportach. Nigdy nie instaluj kontroli rodzicielskiej w tajemnicy.
W przypadku urządzeń mobilnych większość aplikacji zawiera przeglądarki, które zastępują domyślą przeglądarkę zainstalowaną w telefonie. Często jednak można „obejść” kontrolę rodzicielską poprzez zainstalowanie innej przeglądarki. Wiele aplikacji umożliwia dostęp o Internetu i pominięcie kontroli rodzicielskiej. Z tego powodu warto sprawdzać, jakie aplikacje dziecko instaluje w telefonie.
- DODATKOWE OPROGRAMOWANIE FILTRUJĄCE – oprogramowanie takie pozwala chronić osoby niepełnoletnie przed nieodpowiednimi dla nich stronami internetowymi. Filtry takie mogą być ustawione bardzo restrykcyjnie, jednak należy pamiętać, że bystre dziecko jest w stanie wyłączyć dany filtr. Dlatego będziecie mogli dowiedzieć się o tym, co Wasze dziecko robiło w sieci pod nieobecność rodziców, tylko wtedy gdy sami nauczycie się korzystać z komputer i oprogramowania.
- KORZYSTAJ RAZEM Z DZIECKIEM Z INTERNETU – wspólne korzystanie stanowi doskonały pretekst do nawiązania rozmowy i dodatkowo zwiększenia zaufania do rodzica. Niech wspólna nauka będzie Waszym wspólnym zadaniem.
- ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM – zachęcaj dziecko do zgłaszania tego, co je zaniepokoi w czasie korzystania z Internetu.
PRZYDATNE LINKI:
http://www.safeinternet.pl – strona przeznaczona do uzupełnienia wiedzy na temat ryzyka jakie niesie korzystanie z sieci oraz jak możecie ochronić przed nim siebie i dziecko.
http://www.dyzurnet.pl – Gdybyście w czasie przeglądania stron napotkali treści, które mogą być niezgodne z prawem, możecie to zgłosić właśnie pod tym adresem.
http://www.sip-bench.eu – Strona jest również w języku polskim po wybraniu odpowiedniej opcji. Strona powstała przy udziale Komisji Europejskiej. Można znaleźć listę programów do kontroli rodzicielskiej służące do ochrony dzieci w wieku od 6 do 16 lat przed szkodliwym wpływem różnego rodzaju aplikacji internetowych.
źródła:
- http://sipbench.eu/index.cfm/secid.15/secid2.16
- http://www.komputerswiat.pl/nowosci/
- „Elementarz dla rodziców – Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie!”