Studentka z Brazylii na praktyce w PSP 12

utworzone przez | sty 11, 2013 | Rozmaitości szkolne | 0 komentarzy

W dniu 08.01.2013r. do naszej szkoły przyjechała studentka z Brazylii – Ana Claudia Alves Quirino. Ma dwadzieścia pięć lat. Studiuje na czwartym roku na kierunku Industrial engineering na Uniwersytecie w mieście Maringa, w Parana, w stanie Brazylia. W trakcie studiów pracuje jako stażystka zgodnie z wybranym kierunkiem. Ana przez dwa lata prowadziła z dziećmi zajęcia judo. Opiekowała się dziećmi w kościele, w czasie kiedy ich rodzice uczestniczyli we Mszy Świętej.

Ana przyjechała do Polski w ramach wymiany studenckiej w celu doskonalenia języka i poznania historii naszego kraju. Pragnie również przybliżyć piękno i egzotykę Brazylii. Na zajęciach prezentuje prezentację multimedialną, która zawiera informacje na temat: położenia Brazylii; populacji; krótkiej historii kraju; tradycyjnego jedzenia; roślinności; muzyki; strojów ludowych; najpopularniejszych osób w państwie. W czasie zajęć uczniowie mają możliwość konwersacji z Ana. Pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego sprawdzają swoje umiejętności mówienia i rozumienia w języku angielskim. Praca na lekcji sprawia dzieciom wiele radości i wzbudza zainteresowanie zarówno krajem jak i samą osobą Any.

Ciekawostką dotyczącą edukacji w Brazylii jest to że uczniowie zaczynają lekcje już o siódmej rano i mają tylko pięć lekcji. Jest to minimum wykształcenia, które dzieci otrzymują bezpłatnie. Popołudniowe zajęcia są płatne. Lekcje w Brazylii trwają pięćdziesiąt minut. Mają tylko jedną długą przerwę dwudziestominutową. Etapy edukacyjne dzielą się w innych przedziałach wiekowych niż w naszym kraju.

Ana będzie gościła w naszej szkole trzy tygodnie. Poza zajęciami lekcyjnymi w tym tygodniu odbyły się w godzinach popołudniowych zajęcia dodatkowe, na których dzieci miały możliwość obejrzenia krótkich filmów związanych z Brazylią. Dodatkowo mogły ćwiczyć umiejętności mówienia, rozumienia i tłumaczenia w języku angielskim. W przyszłym tygodniu zaplanowane zostały zajęcia połączone z wyjazdem na kręgielnie. Dzieci będą miały możliwość pokazania swoich umiejętności językowych w miejscu publicznym a także zaprezentowania Anie formy spędzania czasu wolnego po zajęciach lekcyjnych.

Opracowanie: Agnieszka Opiat – Tarka

styczeń 2013