JĘZYK ANGIELSKI

utworzone przez | gru 29, 2011 | JĘZYK ANGIELSKI | 0 komentarzy

Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii

Warto wspomnieć że podczas lekcji języka angielskiego dzieci z zaciekawieniem słuchały czym różnią się święta Bożego Narodzenia w Anglii od tych w Polsce. Klimat Świąt Bożego Narodzenia roztacza się na wiele dni przed 24 grudnia i chociaż w poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą to wszędzie to święto obchodzone jest uroczyście.

Brytyjczycy rozpoczynają święta Bożego Narodzenia 25 grudnia. Następny dzień (26 grudzień) to tzw. Boxing Day, czyli dzień pudełek bądź skarbonek. Ten zwyczaj pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza kiedy to kościół rozdawał ludziom ubogim pieniądze pochodzące właśnie ze skarbonek.

 

 

W Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii świąteczne stoły wyglądają inaczej niż w Polsce. Tradycyjnym daniem jest indyk nadziewany różnymi warzywami. Święta Bozego Narodzenia nie mogą również obejść się bez tradycjyjnego świątecznego deseru – Christmas pudding. Zwyczaj nakazuję, że pudding powinien składać się z 13 składników, które symbolizują 12 apostołów i Jezusa Chrystusa. Oprócz puddingu podaję się również Mince pies – małe okrągłe babeczki nadziwane owocami i ozdobione gwiazdką. W podzięce za prezenty od Świętego Mikołaja dzieci zostawiająna kilka Mince pies na stole wraz z mlekiem i marchewką dla renifera. Anglicy posiłki spożywaja w papierowych koronach jako symbol nawiazujący do Trzech Króli. Po zjedzeniu puddingu nadchodzi czas na Christmas crackers. Ten zwyczaj ma pochodzenie czysto komercyjne. Wymyślił je w 1850 r. Tom Smith, obserwując wznoszące się w górę iskierki ognia i trzaskające kawałki drewna. Wpadł na pomysł, by utrwalić to zjawisko w zabawce. Jest to papierowa tuba, która zawiera niespodzianke, rozrywana z dwóch wydaję dzwięk podobny do sztucznych ogni.

Typowo brytyjską ozdobą każdego domu jest jemioła, która od osiemnastego wieku stała się częścią bożonarodzeniowych dekoracji. To wtedy narodził się zwyczaj całowania każdej osoby, która znajdzie się pod zrobioną z jemioły wiązanką. Jednak nie wszyscy wiedzą, że liczba pocałunków jest ograniczona do liczby owoców znajdujących się na jej liściach. W czasach starożytnych jemioła na Wyspach Brytyjskich, była uważana za świętość. Druidzi, czyli celtyccy kapłani, stosowali ją podczas ofiar składanych bogom, a wszyscy mieszkańcy wysp przypisywali jej magiczne właściwości. Zwyczaj zawieszania gałązki jemioły (mistletoe) został szeroko rozpropagowany poza granicami kultury krajów anglojęzycznych. Coraz częściej jemioła pojawia się także w polskich domach.

O godzinie 15 do narodu przemawia Królowa Elżbieta II. Tradycje tą zapoczątkował król Jerzy V w 1932 roku. Tradycyjnie też od 1947 roku Norwegowie przesyłają drzewko świąteczne, które ozdabia Trafalgar Square. Jest to symbol, który upamiętnia współpracę pomiędzy tymi narodami w okresie II wojny światowej. Święta w Anglii to też zwyczaj wysyłania kartek świątecznych, popularny także w Polsce. Kartki bożonarodzeniowe powstały w Wielkiej Brytanii a na ten pomysł wpadł sir Henry Cole w 1843 r.

Żaneta Stańczak

Archiwa

grudzień 2011
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

licznik odwiedzin

2564799
Total Visitors
Skip to content